Cena AC a zakres AC — zobacz, jak uniknąć wyboru bezużytecznego Autocasco

Czy warto kupić najtańsze AC? Czy droga polisa w formule All Risks okaże się dobrym wyborem? To zależy. Aby kompleksowo ochronić pojazd, unikając przy tym zbędnych kosztów, dostosuj zakres polisy do własnych potrzeb i oczekiwań. Co zrobić, aby wybrać najlepiej? Jak uniknąć błędów?

W przeciwieństwie do obowiązkowej polisy OC, której zakres reguluje prawo, skalę ochrony w przypadku autocasco ustala ubezpieczyciel.

Ile kosztuje ubezpieczenie Autocasco?

Zakres ochrony znajduje odzwierciedlenie w cenie AC. Za ubezpieczenie w formule All Risks, zapewniające kompleksową ochronę pojazdu i wyposażenia, zapłacisz najwięcej. Polisy o podstawowym zakresie są najtańsze. Ochrona ubezpieczeniowa, którą zapewniają, nie będzie jednak satysfakcjonująca dla wszystkich kierowców (możesz porównać oferty np na mubi i wybrać najlepszą opcję).

Czy warto kupić najtańsze AC?

Najtańsze AC charakteryzują się z reguły bardzo wąskim zakresem ochrony i wieloma wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jeśli skuszony niską ceną kupisz taką polisę, może się okazać, że… na niewiele się zda. Dlaczego? Jeśli dojdziesz do zdarzenia, za które ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności, nie otrzymasz odszkodowania. Wpłacone do tej pory składki będziesz mógł więc uznać za… pieniądze wyrzucone w błoto. Zakup taniego AC okaże się dobrym pomysłem wyłącznie w sytuacji, jeśli zdajesz sobie sprawę z ograniczonej odpowiedzialności ubezpieczyciela i liczysz się z konsekwencjami swojego wyboru. Tanie AC powinni więc wybrać jedynie kierowcy, poszukujący ściśle określonej ochrony.

Czy lepszym wyborem będzie droższe Autocasco?

Jeśli sięgniesz po AC w formule All Risks, kompleksowo ochronisz swój pojazd i jego wyposażenie. Szeroki zakres ochrony przełoży się jednak na zdecydowanie wyższą cenę AC. Czy warto przepłacać za świadczenia, z których z dużym prawdopodobieństwem nigdy nie skorzystasz? Zdecydowanie nie!

Jak uniknąć wyboru bezużytecznego autocasco?

Cena AC nie powinna być najważniejszym kryterium wyboru polisy. Aby kupić najlepsze autocasco, dostosuj jego parametry do własnych potrzeb i oczekiwań. Zanim rozpoczniesz porównania dostępnych na rynku ofert, odpowiedz na kilka ważnych pytań:

 • Czy zależy Ci na tym, aby naprawiać samochód wyłącznie w ASO? Jeśli tak, zadbaj o to, aby wybrana przez Ciebie polisa oferowała taką możliwość.
 • Chcesz otrzymać odszkodowanie wyliczone na podstawie wartości Twojego auta z dnia podpisania umowy? Poszukaj autocasco, które zapewnia stałą sumę ubezpieczenia.
  Zdarza Ci się używać auta nie tylko w Polsce, ale również za granicą? Jeśli tak, wybierz ubezpieczenie, które obowiązuje także poza granicami naszego kraju.
 • Czy chcesz obniżyć wysokość składki, ale również ewentualnego odszkodowania poprzez ustanowienie udziału własnego?
 • Oczekujesz, że ubezpieczyciel pokryje koszty nawet najmniejszej szkody? Zwróć uwagę na wysokość franszyzy integralnej — kwoty, do której towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania.
 • Czy z powodu swojego trybu życia potrzebujesz ochrony w szczególnych (jakich?) sytuacjach?
  – Jeśli codziennie dojeżdżasz do pracy leśną drogą, zadbaj o to, aby zakres AC uwzględniał szkody spowodowane przez spotkanie z leśnym zwierzęciem.
  – Jeśli regularnie poruszasz się wiejskimi drogami, upewnij się, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w przypadku zderzenia z ciągnikiem lub traktorem.
  – Jeśli mieszkasz w szemranej dzielnicy i parkujesz auto na ulicy, sięgnij po polisę chroniącą przed aktami wandalizmu.

Świadomość własnych potrzeb pozwoli Ci znaleźć najlepsze AC i nie przepłacić.

Jeśli szukasz taniego AC…

Tanie autocasco o ograniczonym zakresie oferuje m.in. Link4. W zależności od swoich potrzeb możesz wykupić AC Wypadkowe lub AC Kradzieżowe. Niedrogą polisę kupisz także w Warcie (opcja Standard) i MTU.

Jeśli szukasz kompleksowej ochrony w wyższej cenie…

Polisę All Risks zapewniającą wypłatę odszkodowania w przypadku wszystkich zdarzeń, które nie są wyraźnie wyłączone w ogólnych warunkach ubezpieczenia, oferują m.in: PZU, AXA i Hestia.

Podsumowanie

 • Zakres ubezpieczenia autocasco reguluje nie prawo, a ubezpieczyciel.
 • Cena AC zależy przede wszystkim od zakresu ochrony. Za chroniącą kompleksową polisę All Risks zapłacisz najwięcej. Polisa o ograniczonym, stosunkowo niewielkim zakresie będzie najtańsza.
 • Aby autocasco przyniosło najwięcej korzyści, dostosuj jego parametry do własnych potrzeb i oczekiwań.
 • Tanie autocasco o ograniczonym zakresie znajdziesz m.in w Link4, MTU czy Warcie. AC w wariancie All Risks oferuje m.in. PZU, AXA i Hestia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *