7 cech Twoich i samochodu, które podwyższają składkę OC. Jak ją obniżyć?

Na wysokość składki OC wpływa nie tylko historia szkodowości kierowcy i jego doświadczenie za kierownicą. Koszt polisy zależy również od cech samochodu: marki, modelu, rodzaju paliwa, pojemności i mocy silnika, a nawet… koloru. Które pojazdy generują najwyższe koszty OC? Czy wysoką składkę można obniżyć?

Cena polisy OC zależy od wielu czynników, dotyczących zarówno samochodu, jak i kierowcy pojazdu. Które z nich najbardziej wpływają na ich podwyższenie?

Historia szkodowości pojazdu

Kierowca, który może „pochwalić się” wyjątkową szkodowością, zamiast zniżek otrzyma zwyżki. Kalkulator oc ac na mubi pomoże Ci porównać oferty i wybrać najlepszą. 
Jeśli w ciągu kilku ostatnich lat stał się sprawcą kilku szkód, ich wartość może osiągnąć nawet 100%.

Młody wiek

Za polisę OC najwięcej zapłacą młodzi kierowcy. Jak pokazują statystyki Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2017 roku najwięcej kolizji spowodowali właściciele aut w wieku od 18 do 24 lat. Zawierając umowę z „młodzikiem”, ubezpieczyciel ponosi więc stosunkowo duże ryzyko.

Krótki staż za kierownicą

Wysoką składkę OC zapłacą również mało doświadczeni kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż 3 lata. Krótki staż za kierownicą przekłada się bowiem na zwiększone ryzyko spowodowania kolizji.

Parametry auta

Duże znaczenie w procesie kalkulacji składki mają parametry auta: marka, model, rodzaj paliwa, pojemność i moc silnika, a nawet kolor. Które pojazdy nie oszczędzą portfeli swoich właścicieli?

BMW, Audi i Alfa Romeo

Jak pokazują analizy, najwyższe koszty OC ponoszą właściciele BMW (średnia stawka – 1024 zł). Za nimi plasują się posiadające Audi (863 zł). Ostatnie miejsce na podium zajmują kierowcy użytkujący pojazdy Alfa Romeo (859 zł). Takie samochody użytkują przede wszystkim osoby młode, najczęściej single. To właśnie tacy kierowcy mają największe tendencje do rozwijania dużych prędkości i bardziej ryzykownej jazdy. A to istotnie zwiększa ryzyko kolizji.

Pojazdy na gaz

W III kwartale 2017 r., średnia cena OC dla właścicieli diesli wynosiła 789,50 zł. Kierowcy tankujący benzynę wydawali na polisę 812,48 zł a kierowcy samochodów napędzanych LPG – 877,26 zł. Najwyższe składki zapłacą kierowcy aut na gaz. Dlaczego?
Instalację LPG montują w swoich pojazdach zazwyczaj osoby, które codziennie pokonują wiele kilometrów. Dłuższe dystanse to zwiększone ryzyko spowodowania kolizji lub stłuczki.

Pojazdy o dużym silniku

Jak pokazują statystyki, średnia składka OC dla pojazdów z silnikiem o pojemności do 999 cm³ wynosi 866 zł. Kierowca użytkujący pojazd silnikiem od 1000 do 1400 cm³ zapłaci za polisę 921 zł, a ten z

 • silnikiem od 1401 do 1800 cm³ – 993 zł. Kolejne miejsca zajmują następująco:
 • silniki o pojemności 2001 cm³ – 2500 cm³ – 1175 zł,
 • silniki o mocy od 2001 cm³ do 3000 cm³ – 1280 zł,
 • silniki o mocy 3001 cm³ – 4000 cm³ – 1282 zł,
 • silniki o mocy 4001 cm³ – 5000 cm³ – 1529 zł
 • silniki o mocy co najmniej 5001 cm³ – 1720 zł.

Jako użytkownik sportowego Mercedesa z pojemnym silnikiem, będziesz z pewnością rozwijał wyższe prędkości niż Twój sąsiad poruszający się niewielką miejską Toyotą. Stanowiąc większe zagrożenie na drodze, zapłacisz wyższą składkę.

Czerwone samochody

Według niektórych ubezpieczycieli największe tendencje do ryzykownej jazdy mają kierowcy zasiadający za kierownicami aut w kolorze czerwonym.

Składka OC — jak ją obniżyć?

Najskuteczniejszym sposobem na obniżenie wysokości składki OC byłaby… wymiana sportowego, czerwonego Audi z dużym silnikiem na niebieską, miejską Toyotę o niewielkiej mocy. Takie rozwiązanie mogłoby jednak nie usatysfakcjonować większości kierowców. Czy istnieją inne sposoby, by zmniejszyć koszty OC? Tak!

Znajdź współwłaściciela

Znalezienie doświadczonego za kółkiem współwłaściciela pojazdu ochroni portfele zwłaszcza najmłodszych kierowców. Kalkulując cenę polisy, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę nie tylko ich zwyżki, ale przede wszystkim zniżki współwłaściciela. Współwłasność pozwoli ograniczyć koszty polisy nawet o połowę!

Warto wiedzieć: jeśli spowodujesz kolizję, współwłaściciel Twojego auta może stracić część swoich zniżek. Zanim wpiszesz do dowodu rejestracyjnego tatę, mamę lub wujka, uprzedź ich o takim ryzyku.

Pracuj na zniżki za bezszkodową jazdę

Jeśli planujesz zakup pojazdu dopiero za jakiś czas, już dzisiaj możesz pracować na niższą składkę OC. Jak tego dokonać? Kalkulując stawkę OC, większość ubezpieczycieli uwzględnia zniżki za inne pojazdy, np. jednoślady. Aby obniżyć cenę OC samochodu, kup… skuter. Koszt polisy OC dla takiego pojazdu wynosi z reguły od 100 do 200 zł rocznie. Każdy rok bezszkodowej jazdy przełoży się na zniżkę (od 5 do 10%).

Kupuj w pakiecie

Jeśli oprócz OC chcesz kupić także inne polisy (AC, NNW, ubezpieczenie nieruchomości), rozważ skorzystanie z usług jednego ubezpieczyciela. Dzięki temu możesz zaoszczędzić od 10 do 20% sumy wszystkich składek.

Niższe koszty OC — porównuj oferty

Ceny OC w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych mogą różnić się nawet o kilka tysięcy złotych! Sposób określania ryzyka w każdym z nich jest bowiem odmienny. Skorzystanie z usług pierwszego lepszego ubezpieczyciela może być więc bardzo kosztowne. Jeśli chcesz obniżyć koszty, wylicz OC samodzielnie. Jak tego dokonać? Najprostszym i najszybszym sposobem będzie skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń. Większość towarzystw udostępnia takie narzędzia na swoich stronach internetowych.

Podsumowanie

 • Cena polisy OC zależy od cech kierowcy oraz pojazdu.
 • Kluczowy wpływ na wysokość składki mają: historia szkodowości, wiek kierowcy i jego
 • doświadczenie za kółkiem, marka i model pojazdu, rodzaj paliwa oraz pojemność i moc silnika.
 • Najwyższe składki zapłacą młodzi kierowcy, posiadający prawo jazdy krócej niż 3 lata oraz Ci, którzy w ciągu ostatnich lat spowodowali kilka stłuczek lub kolizji
 • Wysokie stawki dotkną również właścicieli sportowych aut, o pojemnych silnikach, napędzanych LPG.
 • Dzięki sprytnym sposobom kierowcy mogą obniżyć cenę OC nawet o 50%.

Źródło:

https://rankomat.pl/samochod/wplyw-rodzaju-paliwa-na-cene-oc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *