Czy można dokupić AC w dowolnym momencie?

Kierowcy kupujący pakiety OC + AC zyskują dodatkowo, a nawet za całkowicie darmo, ubezpieczenie assistance i Zieloną Kartę. Taką opcję oferuje między innymi AXA. Jeśli chcesz kupić tylko obowiązkowe OC, spokojnie, autocasco i inne rozszerzenia ochrony możesz dokupić w dowolnym momencie. Jeżeli nie chcesz AC na 12 miesięcy, sprawdź, gdzie możesz dokupić autocasco krótkoterminowe. 

Czy opłaca się dokupić AC? 

To zależy od Twoich oczekiwań i aktualnej oferty. Jednak koszt dokupienia AC na 12 miesięcy w trakcie trwania umowy ubezpieczenia OC jest zwykle mniej opłacalny w porównaniu do zakupu pakietu OC + AC.

Załóżmy, że interesuje Cię krótkoterminowe AC na 30 dni, na przykład z powodu wyjazdu za granicę albo zwiększenia częstotliwości kursowania samochodem.

Jeśli pomnożysz koszt tego ubezpieczenia razy 12, może się okazać, że cena za 30-dniowe autocasco jest nieopłacalna w skali roku.

Krótkoterminowe autocasco może mieć ograniczony zakres ochrony. Sprawdź w OWU, czy firma ubezpieczeniowa oferuje Ci ochronę, na jakiej najbardziej Ci zależy, np. na wypadek kradzieży auta zaparkowanego pod blokiem. W przypadku krótkoterminowego AC ubezpieczyciel może załączyć kradzież samochodu do listy wyłączeń odpowiedzialności.

Porównaj zakres krótkoterminowego autocasco i assistance za granicę, aby sprawdzić, czy usługi gwarantowane w ramach umowy ubezpieczenia ASS interesują Cię bardziej niż ochrona z AC.

Jak dokupić autocasco?

Na preferencyjną cenę, chociaż i tak wyższą niż w pakiecie OC + AC, możesz liczyć w firmie ubezpieczeniowej, w której masz wykupione ubezpieczenie OC. Skontaktuj się z doradcą klienta, podając swoje dane osobowe i numer polisy, aby obliczył dla Ciebie składkę.

Sprawdź także kalkulator OC + AC, w którym możesz wybrać wyłącznie zakup autocasco, jeśli chcesz zweryfikować ceny u konkurencji.

Co z AC po sprzedaży samochodu?

Wyobraź sobie, że kupujesz używany samochód. Cieszysz się, że sprzedawca przenosi na Ciebie ubezpieczenie. Z jednej strony – masz z głowy porównywanie ofert i szukanie taniej oferty na jakiś czas, z drugiej strony – może tym razem lepiej odłożyć na bok prokrastynację, a nie formalności, i wcześniej rozejrzeć się na nowym ubezpieczeniem niż na dzień przed końcem umowy? Co zrobić z AC używanego samochodu, jeśli zostało na Ciebie przeniesione – nie kombinować i zachować? Czy szukać konkurencyjnej oferty?

O ile ubezpieczenie OC zostaje przeniesione na nowego właściciela samochodu, o tyle Autocasco (podobnie jak inne dobrowolne ubezpieczenia) wygasa w momencie sprzedaży samochodu. Przeniesienie ubezpieczenia AC ze sprzedawcy auta na nabywcę jest dobrą wolą firmy ubezpieczeniowej.

Na potrzeby poradnika załóżmy, że ubezpieczyciel przeniósł na kupca samochodu zarówno OC, jak i autocasco. Co dalej?

Co nowy właściciel używanego samochodu może zrobić z autocasco?

Nic. Czyli po prostu zachować. Jeżeli AC zostało opłacone z góry w pakiecie z OC, nabywca używanego samochodu nie ma żadnych dodatkowych kosztów. Teoretycznie – firma ubezpieczeniowa może przekalkulować składkę, biorąc pod uwagę dane nowego właściciela, a następnie domagać się dopłaty. Praktycznie – to może się nie zdarzyć.

Zrezygnować i podpisać nową umowę ubezpieczenia OC bez AC. Autocasco jest dobrowolne. Wybranie samego OC jest prostsze, bo kierowca nie musi porównywać zakresu ochrony jak w przypadku Autocasco. Najtańsze AC może być bezsensowne ze względu na zbyt wąski zakres ochrony.

Zrezygnować i zawrzeć nową umowę OC w zestawie z AC. Może znajomy jest ubezpieczony w konkurencyjnej firmie i z jego polecenia dostaniesz jakąś zniżkę? Może masz mniej szkód na koncie niż poprzedni właściciel auta? Może sprzedawca kupił mało opłacalne ubezpieczenie i chociaż AC masz za darmo, to da Ci małe korzyści w razie wypadku, np. pozwoli na odholowanie samochodu maksymalnie do kilkudziesięciu kilometrów?

Autocasco używanego samochodu – czy trzeba dopłacać?

Firma ubezpieczeniowa ma prawo do rekalkulacji składki ubezpieczenia. Jest tak, bo nowy właściciel samochodu może być brawurowym, lekkomyślnym kierowcą z bogatą historią szkód.

  • Jeśli składka ubezpieczenia została opłacona z góry na cały rok, firma ubezpieczeniowa po rekalkulacji może wymagać dopłaty od nowego właściciela.
  • Jeśli składka OC + AC została podzielona na raty i np. dwie musi opłacić nowy właściciel auta, ubezpieczyciel może je podwyższyć po rekalkulacji.
  • Jeżeli nowy właściciel auta jest ostrożnym kierowcą z dużym doświadczeniem, po rekalkulacji może się okazać, że pozostałe do spłaty raty powinny być niższe.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia AC

Umowę ubezpieczenia może wypowiedzieć sprzedający lub nabywca.

  • Sprzedający – jeśli w umowie kupna-sprzedaży jest zapis mówiący o rezygnacji z ubezpieczenia przez kupującego.
  • Kupujący – musi skontaktować się z firmą, aby złożyć pisemne wypowiedzenie.

Ogólne warunki wypowiedzenia umowy ubezpieczenia znajdziesz w tym poradniku.

Podsumowanie

Ubezpieczenie autocasco można kupić w dowolnym momencie.

Autocasco można dokupić zarówno na 12 miesięcy, jak i w wersji krótkoterminowej.

Pakiet OC + AC jest bardziej opłacalny niż dokupienie autocasco osobno.

Umowę ubezpieczenia autocasco możesz zawrzeć z innym towarzystwem niż umowę ubezpieczenia OC.

Przeniesienie ubezpieczenia autocasco na nowego właściciela auta po jego sprzedaży jest opcjonalne. Zwykle umowa ubezpieczenia AC po sprzedaży samochodu wygasa i nowy właściciel – jeśli chce – kupuje sam AC.

Zasady związane z ubezpieczeniem AC po sprzedaży auta jest regulowany przez Kodeks Cywilny i Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Jeśli nowy właściciel auta zrezygnuje z ubezpieczenia w trakcie trwania umowy, stary właściciel samochodu otrzyma zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Wzór wypowiedzenia ubezpieczenia możesz ściągnąć z serwisu ubezpieczeniowego bądź ze strony ubezpieczyciela.