Od najtańszego ubezpieczenia szyb i opon po najdroższe All Risks – z jakich opcji Autocasco online korzystają kierowcy?

Najtańsze ubezpieczenie samochodu

Zastanawiasz się nad wykupieniem autocasco? Czy wiesz, że to ubezpieczenie samochodu może mieć różny zakres? Czy słyszałeś o AC All Risk? A o tym, że od wybranych zdarzeń możesz ubezpieczyć się dodatkowo, nie wykupując AC? Pamiętaj – zakres autocasco dostosować możesz do swoich indywidualnych wymagań. Wybierz takie ubezpieczenie AC przez Internet, które spełni Twoje oczekiwania – podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Z tego poradnika dowiesz się:

 • czym różni się AC o wąskim i szerokim zakresie,
 • na czym polega AC All Risks,
 • czym są opcje dodatkowe, niewymagające kupowania Autocasco,
 • w jaki sposób znaleźć możesz najkorzystniejsze AC.

AC o wąskim i szerokim zakresie

Zakres ochrony AC zależy od tego, co oferuje dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Dokładnie określony jest on w dokumencie OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Podstawowe ubezpieczenie AC powinno zabezpieczać kierowcę przed sytuacjami takimi jak kradzież pojazdu, a także uszkodzenie spowodowane siłami przyrody lub przez samego właściciela.

Przyjrzyjmy się dwóm ofertom AC dużych TU – Allianz i AXA Direct i sprawdźmy, co oferują one w podstawowym, co zaś w rozszerzonym wariancie Autocasco.

Ubezpieczenie AC przez Internet w Allianz

Allianz oferuje trzy warianty AC: “Kradzież i pożar”, “AC Gotówka” oraz “AC Warsztat”.

W wariancie pierwszym ubezpieczysz auto od kradzieży i pożaru. Jednak wypadek, kolizja, akty wandalizmu czy działanie żywiołów nie będą objęte ochroną. By taką otrzymać, musisz wykupić jedną z polis rozszerzonych: “AC Gotówka” lub “AC Warsztat”.

Dwa pierwsze dopuszczają wyłącznie rozliczenie szkody w gotówce, ale już “AC Warsztat” to, poza gotówką, możliwość naprawy auta w warsztacie ASO lub w sieci partnerskiej – w zależności od wariantu. Również w zależności od wariantu przy naprawie pojazdu użyte zostaną części oryginalne lub zamienniki.

Zakres terytorialny w przypadku szkód obejmuje zarówno Polskę, jak i Europę (poza kilkoma wyjątkami)

AC online w AXA Direct

W AXA Direct masz do wyboru dwa warianty ubezpieczenia Autocasco: “Standardowy” oraz “Premium”. Oba zawierają w sobie ubezpieczenie OC. Oba gwarantują też ochronę w razie wypadku i kradzieży auta, jednak w pakiecie “Standardowym” pokrywasz część szkód.

W pakiecie “Standardowym” kwota za szkodę wypłacana jest według kosztorysu i obejmuje zamienniki, w pakiecie “Premium” natomiast naprawa organizowana jest przez ubezpieczyciela, a użyte części są oryginalne.

Assistance Mini (pomoc drogowa) oraz Zieloną Kartę otrzymasz w standardowym pakiecie.

Dodatkowa ochrona na terenie Europy to opcja rozszerzona, a więc dodatkowo płatna.

Zniżki za kupowanie ubezpieczenia w sieci

Kupując w sieci, bezpośrednio od TU, nie płacisz prowizji agentowi i możesz liczyć na duże zniżki. Zarówno o nich, jak i o dodatkowych rabatach, jakie oferują ubezpieczyciele sprzedający polisy przez Internet, przeczytasz więcej w tym poradniku.

Porada:

Wysokość składki za ubezpieczenie AC możesz regulować dzięki określonemu procentowo udziałowi własnemu w likwidacji szkody. Przykładowo: gdy udział własny wynosi 25%, o tyle też niższa będzie Twoja składka. Musisz jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia szkody, TU o taki właśnie procent pomniejszy też wysokość Twojego odszkodowania.

AC All Risks – na czym polega?

Choć nazwę tłumaczyć można jako “od wszystkich ryzyk”, w rzeczywistości nie jest aż tak dobrze. Jego zakres jest szerszy, niż w przypadku standardowego Autocasco, jednak w OWU wymienione są tak zwane wyłączenia, czyli zdarzenia, których AC All Risks nie obejmuje.

Mimo to samo uzyskanie odszkodowania jest łatwiejsze, bowiem przypadki wyłączeń są dość ekstremalne (np. jazda pod wpływem alkoholu czy świadome i celowe wyrządzenie szkody).

W przypadku AC All Risk ciężar dowodu spoczywa na ubezpieczycielu. Po zgłoszeniu szkody towarzystwo ubezpieczeniowe będzie musiało wykazać, że zaistniałe zdarzenie “łapie się” na listę wyłączeń. Jeśli nie będzie w stanie tego udowodnić, musi wypłacić odszkodowanie.

Ochrona dodatkowa bez kupowania AC

Jeśli nie chcesz kupować Autocasco, mogą zainteresować Cię tańsze od niego opcje dodatkowe, dzięki którym możesz ubezpieczyć jedynie wybrane elementy auta (np. szyby lub opony) oraz wykupić ochronę dotyczącą pojedynczych zdarzeń (np. tylko od pożaru lub tylko od kradzieży). Istnieje również możliwość wykupienia opcji samochodu zastępczego.

Sposoby na porównanie AC

Jeśli chcesz znaleźć najlepsze dla siebie Autocasco online, masz dwie możliwości.

Kalkulatory

Znajdziesz je na stronach większości towarzystw ubezpieczeniowych. Po wpisaniu danych dotyczących Twojego auta (a także Twoich jako ubezpieczającego), otrzymasz informację o kwocie AC, jaką dane TU może Ci zaproponować. To wygodna opcja, jeśli wiesz, że chcesz się ubezpieczyć w jednym z 2 lub 3 towarzystw.

Porównywarki ubezpieczeń

Dzięki tym sprytnym narzędziom wypełniasz jeden tylko formularz, a otrzymujesz najkorzystniejsze oferty kilku, a nierzadko kilkunastu TU. Szybko znajdujesz więc dokładnie to, czego szukasz. Przykładem może być porównywarka OC AC IZI, gdzie szybko kupisz ubezpieczenie samochodu – także autocasco.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem “Obliczenie AC i OC bez natrętnego agenta”.

Kalkulator ubezpieczeń AC

Tanie autocasco znajdziesz także w kalkulatorze ubezpieczenia AC. Niejednokrotnie jest tak, że jednym z pierwszych pytań w tego typu aplikacji jest „rodzaj ubezpieczenia”. Wybierając od razu, że jesteś zainteresowany tylko AC, prawdopodobnie unikniesz odpowiadania na pytania, które dotyczą tylko obowiązkowego OC.

Czy opłaca się dokupić AC? 

To zależy od Twoich oczekiwań i aktualnej oferty. Jednak koszt dokupienia AC na 12 miesięcy w trakcie trwania umowy ubezpieczenia OC jest zwykle mniej opłacalny w porównaniu do zakupu pakietu OC + AC.

Załóżmy, że interesuje Cię krótkoterminowe AC na 30 dni, na przykład z powodu wyjazdu za granicę albo zwiększenia częstotliwości kursowania samochodem.

Jeśli pomnożysz koszt tego ubezpieczenia razy 12, może się okazać, że cena za 30-dniowe autocasco jest nieopłacalna w skali roku.

Krótkoterminowe autocasco może mieć ograniczony zakres ochrony. Sprawdź w OWU, czy firma ubezpieczeniowa oferuje Ci ochronę, na jakiej najbardziej Ci zależy, np. na wypadek kradzieży auta zaparkowanego pod blokiem. W przypadku krótkoterminowego AC ubezpieczyciel może załączyć kradzież samochodu do listy wyłączeń odpowiedzialności.

Porównaj zakres krótkoterminowego autocasco i assistance za granicę, aby sprawdzić, czy usługi gwarantowane w ramach umowy ubezpieczenia ASS interesują Cię bardziej niż ochrona z AC.

Jak dokupić autocasco?

Na preferencyjną cenę, chociaż i tak wyższą niż w pakiecie OC + AC, możesz liczyć w firmie ubezpieczeniowej, w której masz wykupione ubezpieczenie OC. Skontaktuj się z doradcą klienta, podając swoje dane osobowe i numer polisy, aby obliczył dla Ciebie składkę.

Sprawdź także kalkulator OC + AC, w którym możesz wybrać wyłącznie zakup autocasco, jeśli chcesz zweryfikować ceny u konkurencji.

Podsumowanie

Ubezpieczenie autocasco można kupić w dowolnym momencie.

Autocasco można dokupić zarówno na 12 miesięcy, jak i w wersji krótkoterminowej.

Pakiet OC + AC jest bardziej opłacalny niż dokupienie autocasco osobno.

Umowę ubezpieczenia autocasco możesz zawrzeć z innym towarzystwem niż umowę ubezpieczenia OC.

Najważniejsze informacje:

 • AC w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych mają różny zakres ochrony.
 • Zakres ochrony, jaki obejmuje wybrane AC, określony jest on w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
 • AC All Risks to ubezpieczenie o szerszym niż standardowe zakresie, z wyraźnie zaznaczonymi wyłączeniami.
 • W przypadku AC All Risk ciężar dowodu spoczywa na ubezpieczycielu.
 • Dzięki opcjom dodatkowym możesz ubezpieczyć auto od wybranych zdarzeń bez kupowania polisy AC.
 • Na stronach ubezpieczycieli znajdują się kalkulatory, dzięki którym wyliczysz swoją składkę Autocasco.
 • Korzystając z porównywarek ubezpieczeń, szybko znajdziesz najkorzystniejszą na rynku ofertę AC.