Zniżki na ubezpieczenie OC przez internet. Ile zaoszczędzisz kupując w sieci?

Ponad połowa Polaków regularnie kupuje przez internet i chętnie korzysta z płatności online. Motywuje ich do tego całodobowa dostępność takich zakupów, nowoczesne zabezpieczenia transakcji internetowych i… oszczędność. Widoczne jest to również na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Internauci chętnie korzystają z porównywarek i szukają zniżek, dzięki którym zakup OC nieco mniej obciąża domowy budżet. Ile dokładnie można oszczędzić, kupując OC przez internet? Sprawdzamy aktualne promocje ubezpieczycieli i sposoby na znalezienie najtańszych ofert.

Agent, telefon czy internet? 


Są ludzie, którzy nie chcą nawet słyszeć o nowych formach zakupu ubezpieczenia i z roku na rok odwiedzają siedzibę wybranego towarzystwa lub multiagencji, po czym osobiście rozmawiają z agentem. Ci, którym wiecznie brakuje czasu, chętnie korzystają z możliwości zakupu przez telefon. Dzięki temu mogą kupić OC nawet podczas przerwy w pracy. Na kolejną z opcji, czyli zakup przez internet, decydują się ci, którzy wolą przyjrzeć się poszczególnym ofertom, spokojnie wczytać w warunki albo rozłożyć sobie proces zakupu na kilka podejść.

– Mogłoby się wydawać, że będą robić tak głównie młodzi kierowcy, od dziecka oswojeni z internetem, ale z danych, które zebraliśmy dla serwisu kalkulator-ac-oc.pl wynika, że wiek użytkowników porównywarek waha się od 18 do 82 lat – mówi Magda Czechowska, specjalistka z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych. – Żadna z grup wiekowych nie jest tu wykluczona, przy czym ponad 95% ogółu użytkowników jest zadowolonych z ubezpieczenia kupionego w sieci – dodaje. 

I nie ma w tym nic dziwnego – głównym czynnikiem wyboru OC jest nadal cena, a gdzie najłatwiej porównać ceny i znaleźć promocje, jeśli nie w sieci? 

W internecie taniej – rabaty od 5 do 15%

Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych zachęca klientów do zakupów przez internet, oferując specjalne zniżki dostępne tylko online. Takie rabaty można znaleźć w firmach:

  • Aviva: osoby, które zdecydują się na założenie konta MojaAviva na stronie ubezpieczyciela, a następnie kupią polisę, dostaną 5% zniżki. Firma obiecuje też użytkownikom indywidualnie dobrane oferty i promocje oraz możliwość łatwego zarządzania kupionymi ubezpieczeniami;

  •  Link4: przy zakupie OC przez internet można dostać 7% zniżki. Dodatkowa korzyść czeka posiadaczy karty Payback – za zakup OC lub pakietu OC + AC można dostać punkty, które wymienia się na nagrody. Działa to również w drugą stronę – zebranymi wcześniej punktami Payback można zapłacić za polisę;

  • AXA: nowi klienci, którzy kupią OC online, mogą liczyć na 15% zniżki albo wziąć udział w promocji „Rozdawaj Zniżki Znajomym” – jeśli podadzą numer polisy osoby, która poleciła im usługę, otrzymają rabat w wysokości 50 zł (przy zakupie polisy OC) lub 100 zł (przy zakupie pakietu OC i AC). 

Oprócz wymienionych tu promocji, w sieci można znaleźć także informacje na temat specjalnych, okresowo działających kodów rabatowych, które obniżają cenę OC. Należy jednak sprawdzać, czy pochodzą one bezpośrednio od ubezpieczycieli lub ze znanych portali z promocjami, czy mają oficjalny regulamin i czy sama strona jest bezpieczna.

Nie zapomnij porównać cen 

Wierność jednemu ubezpieczycielowi przez lata nie zawsze popłaca. Automatyczne przedłużenie OC może sprawić, że przepłacimy nawet kilkaset złotych. Ceny na tym rynku zmieniają się dynamicznie, dlatego na jakiś czas przed końcem umowy warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli – najwygodniej przez internetową porównywarkę. 


Jak to zrobić? Prześledźmy ten proces na przykładzie strony kalkulator-oc-ac.mubi.pl

  1. W formularzu wybieramy rodzaj ubezpieczenia, które chcemy kupić. 
  2. Wpisujemy dane samochodu. 
  3. Podajemy informacje o sobie (nie wszystkie dane są obowiązkowe, ale podanie numeru rejestracyjnego czy numeru PESEL pozwala porównać więcej ofert). 
  4. Czekamy chwilę na wyniki kalkulacji. 
  5. Przeglądamy otrzymaną listę cen proponowanych przez różnych ubezpieczycieli, wybieramy najkorzystniejszą, przechodzimy do zakupu.

Kupując przez internet mamy dużo czasu, żeby spokojnie przeczytać wszystkie szczegóły umowy. Przed własnym komputerem, czy nawet smartfonem, możemy dokładnie je ze sobą porównać, a oprócz tego skorzystać ze specjalnych, internetowych promocji.